KRİPTO TRANSFER


Bitcoin ile nasıl para gönderilir?

Bitcoin nasıl gönderilir, Bitcoin ile nasıl ödeme yapılır ve kripto para transferi nasıl yapılır? Bitcoin’in en büyük faydalarından birisi de dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içinde para transferi yapabilmenizdir. Diğer yandan sadece Bitcoin değil, diğer kripto paraları dijital bir cüzdandan başka bir dijital cüzdana gönderebilirsiniz. Sorduğunuz soruları duyar gibiyiz. Ben Bitcoin’i karşı tarafa gönderdim, ben gönderene kadar Bitcoin’in değeri düştü, o zaman ne olacak diyorsanız bunun cevabı da mevcut.

Bitcoin ve diğer kripto paraları sadece ödeme yapmak için kullanmanıza gerek yok. Bu seçeneklerden sadece birisidir. Bazen, yeni çıkan bir projenin token‘ınını önceden almak için cüzdanınızda bulunan kripto paraları, projede belirtilen cüzdan adresine göndermeniz gerekebilir. Bu başka bir yazının konusu fakat kripto para gönderme konusuyla da ilgili bir konu denilebilir.

Eğer kripto para ile ödeme yapacaksanız ve hızlı bir şekilde bu işlemin gerçekleşmesini istiyorsanız, Tether (USDT) de kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Tether, değeri Amerikan Doları’na eşit olan bir kripto para. Fakat, burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Yazımızda Bitcoin nasıl gönderilir sorusuna cevap verirken, ikinci bir seçenek olarak da Tether nasıl gönderilir sorusuna cevap verdik.

Bitcoin ile para gönderirken dikkat edilmesi gerekenler

 • Güvenlik

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız cihazın güvenliği. Peki bu konu neden önemli, karşınıza ne gibi problemler çıkabilir? Bildiğiniz gibi içerisinde bulunduğumuz 2021 yılı içerisinde kripto para ekosistemi oldukça hareketli ilerliyor. Birçok yeni proje piyasaya çıkarken, binlerce yatırımcı da bu projelerin token’ınını daha borsalara çıkmadan satın almak istiyor.

Bu alımı yapmak için de cüzdanlar arası transferin yapılması gerekli bir durum. İşte bu noktada bilgisayarınız ya da mobil cihazınızın güvenliği oldukça önemli. Son dönemde ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımlar ya da virüsler kripto paralarınızın gideceği adresi değiştirebiliyor. Peki bu nasıl oluyor?

Her cüzdanın kendine özel bir adresi bulunuyor. Siz gönderilecek cüzdanın adresini kopyaladınız ve adres çubuğuna adresi yapıştırdığınızda cüzdan adresi virüsler tarafından değiştiriliyor. İşte bu noktada gönderim yapacağınız cüzdan adresini birden fazla kez kontrol etmeniz gereklidir. Kripto para dünyasına yeni katılan bir kişi için bu durum ilk başta korkulabilir bir durum olsa da, dikkatli davrandığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

 • Cüzdan adresi

Yukarıda da dediğimiz gibi cüzdan adresi oldukça önemli. Kripto paralar, teknolojisi gereği anonim bir yapıya sahip olduğu için yanlış adrese gönderdiğiniz kripto paraların kimin cüzdanınında olduğunu bilmiyorsunuz. Yani cüzdan adresi gönderim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor.

 • Gönderim yaparken kullanılacak ağ

Bitcoin gönderirken ya da diğer kripto paraların transferini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, transfere aracılık edecek olan ağdır. Piyasada birçok transfer ağı var. Bunlara; Bitcoin ağı, Ethereum ağı, Binance Smart Chain ağı ve Avalanche ağı örnek verilebilir. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri mevcut.

Mesela Bitcoin gönderimi yaparken Bitcoin ağını kullanmanız gerekli. Eğer Binance’in mobil cüzdan uygulaması olan Trust Wallet’ın tokeni TWT transferi yapacaksanız BSC ağını kullanmanız gerekebilir. Diğer yandan Amerika’da yaşayan birine USDT göndermek istediğinizde TRC-20 ağını kullanabilirsiniz.

TRC-20 ağı USDT gönderirken çok hızlı ve komisyon ücreti de oldukça düşük.

Evet Bitcoin ve kripto para transferi yaparken, dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Daha önce de dediğimiz gibi bu durumlar yeni başlayanlar için biraz karmaşık ve göz korkutucu gelebilir. Ama işlemler dikkatli ve bilinçli yapıldığı takdirde korkulacak hiçbir şey yok denilebilir. Gelin şimdi adım adım Bitcoin transferi nasıl yapılır sorusuna yanıt verelim.

Bitcoin nasıl gönderilir?

Bitcoin nasıl gönderilir sorusunu yanıtlarken, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’i kullandık.

1. Adım: Binance hesap cüzdanınıza gidin

Bitcoin göndermek için yapmanız gereken ilk şey, Binance hesabınızın cüzdanına gitmek.

2. Adım: Cüzdanınızda Bitcoin’i seçin

Binance hesap cüzdanınıza girdikten sonra, spot sekmesi aracılığıyla Bitcoin’i seçmeniz, yani Bitcoin cüzdanınızı seçmeniz gerekiyor. Spot kısmında yüzlerce kripto para yer alıyor. Dilerseniz göndermek istediğiniz diğer kripto paraları da seçebilirsiniz. Ancak Bitcoin göndermek istiyorsanız mantıklı olarak Bitcoin’i seçmeniz gerekiyor.


3. Adım: Ekranda yer alan çekme butonuna tıklayın

Bitcoin’i seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda iki tane buton yer alıyor. Bu butonlardan yatırma butonuna tıklayarak, Binance hesabınıza transfer yapabilirsiniz. Ancak, eğer başka bir cüzdana transfer yapmak istiyorsanız, çekme butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu buton aracılığıyla; cüzdanınızdan, başka bir cüzdana transfer yapmanıza olanak sağlayan sayfaya geçeceksiniz.


4. Adım: Cüzdan adresi gönderim miktarı ve kullanılacak ağ

Evet en dikkatli olunması gereken adıma geldik. Bu ekranda gördüğümüz her yere dikkat etmeliyiz. Ekranın en üst kısmında Adres sekmesi yer alıyor. Bu sekmeye gönderim yapacağınız cüzdanın adresini yazmanız gerekiyor. Gördüğünüz gibi sağ tarafta da bir rehber simgesi ve QR kod simgesi yer alıyor.

Eğer rehberinizde gönderim yapacağınız cüzdanın adresi bulunuyorsa, o cüzdan adresi rehberinden gönderim yapacağınz adresi seçebilirsiniz. İkinci olarak da gönderim yapacağınız cüzdanın QR koduna sahipseniz cihazınızın kamerası aracılığıyla kodu taratabilirsiniz.

Ekranın ikinci kısmında ise gönderim yapacağınız ağın ismi yazıyor. Biz Bitcoin gönderdiğimiz için, Bitcoin ağını seçiyoruz.

Bu adımın sonunda da karşı tarafa transfer edeceğiniz Bitcoin miktarını giriyorsunuz.


5. Adım: Onay

Bitcoin transferini Binance üzerinden yaptığımız için, borsa size çekimi onaylamak için e-posta adresinize mail, telefonunuza ise SMS gönderecektir. Bu onay işlemini tamamladıktan sonra gönderim yaptığınız ağın yoğunluğuna göre işlem kısa süre içerisinde gerçekleşecektir.

Tether ile nasıl para gönderilir

Evet Bitcoin ile nasıl para gönderilir sorusuna yanıt verdik. Şimdi de Tether (USDT) kullanarak nasıl para transferi yapılır buna bakalım.

1. Adım: Spot cüzdanınızdan USDT’yi seçin

Bitcoin gönderirken uyguladığımız ilk adımları birebir uygulayabiliriz. USDT gönderirken de spot cüzdanımızdan USDT’yi seçmemiz gerekiyor.


2. Adım: Çekme butonuna tıklayın

Yukarıda olduğu gibi bu sayfada da eğer cüzdanımızdan başka bir cüzdana gönderim yapacaksak, çekme butonuna tıklamalıyız.


3. Adım: Gönderim yaparken kullanılacak ağ ve adres

Bitcoin gönderirken Bitcoin ağını kullanmıştık. Tether gönderirken kullanabileceğiniz en hızlı ağın TRC-20 olduğunu söyleyebiliriz. TRC-20 ağı üzerinden USDT gönderimi yapılırken yakın geçmişte herhangi bir komisyon ücreti alınmıyordu. Ancak Binance geçtiğimiz günlerde küçük miktarda komisyon almaya başladı.

Evet bu adımı da tamamladıktan sonra USDT’yi dilediğiniz cüzdana gönderebilirsiniz.

BİNANCE KRİPTO TRANSFER

Binance Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bilgisayarda Binance Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

 • Binance’a giriş yapın.
 • Sağ üst menüdeki Cüzdan sekmesinden Spot Cüzdanı (Yatırma ve Çekme) seçeneğini tıklayın.
 • Açılan ekranda borsada işlem gören tüm kripto para birimleri listelenecektir.
 • Coin ara seçeneğine borsaya transfer etmek istediğiniz kripto paranın ismini yazın.
 • Alt bölümde arattığınız kripto para çıkacaktır.
 • Daha sonra sağ kısımda kripto paraya ait yapılabilecek işlemleri göreceksiniz. (Al, Yatırma, Çekme, Alım Satım, Dönüştür)
 • Bu bölümde Yatırma seçeneğini tıklayın.
 • Açılan ekranda seçmiş olduğunuz dijital paranın cüzdan kodu bir nevi iban numarası çıkacaktır. Bu cüzdan kodunu kopyalayın ve para göndermek istediğiniz borsada gönderme kısmında istenilen alıcı cüzdan kodu kısmına yapıştırın.
 • Para gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Binance Uygulamasında Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

 • Binance Uygulamasına giriş yapın.
 • Sağ alt köşedeki Cüzdan simgesine tıklayın.
 • Açılan ekranda Yatırma seçeneğine tıklayın ve göndermek istediğiniz kripto varlığı aratın. Yada alt kısımdaki coin listesinden seçin.
 • Karşınıza coin transfer edebileceğiniz ağ seçenekleri ve seçtiğiniz kripto paraya ait cüzdan adresiniz çıkacaktır. Aynı zamanda gönderim işleminde kullanabileceğiniz kare kod çıkacaktır.
 • Coin göndereceğiniz uygulama kare kod destekliyorsa kodu okutarak transfer işlemini başlatabilirsiniz.
 • Kare kod desteği yoksa cüzdan kodunu kopyalayın ve para göndermek istediğiniz borsada kripto para çekme kısmında istenilen alıcı cüzdan kodu kısmına yapıştırın.
 • Kripto para gönderme işlemi başlatılacaktır.

Seçmiş olduğunuz kripto para türüne göre transfer süresi aynı ekranda belirtilmektedir. Örneğin: ERC20 ile Ethereum ağında kripto para gönderme işlem süresi ortalama 3 dakika sürmektedir.

Binance ve diğer borsalara kripto para gönderimi yaptığınızda coin’in transfer ve güvenlik aşamalarına göre işlem süresi uzayabilmektedir.